Pompeo mbyll turneun në Afrikë - Bota Sot
Pompeo mbyll turneun në Afrikë

Afrika

Pompeo mbyll turneun në Afrikë

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 11:26
Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo të mërkurën mbylli një turne në Afrikë me tre shtete me një goditje të lehtë të mbuluar me vela në Kinë, ndërsa bisedoi për aftësinë e Uashingtonit për të stimuluar rritjen dhe sipërmarrjen në kontinent, raporton AFP.

"Vendet duhet të jenë të kujdesshme ndaj regjimeve autoritare me premtime boshe. Ata krijojnë korrupsion, varësi", tha Pompeo në një fjalim para diplomatëve dhe drejtuesve të biznesit në Komisionin Ekonomik të KB për Afrikën në kryeqytetin Etiopisë, Addis Ababa.

"Ata rrezikojnë që prosperiteti, sovraniteti dhe përparimi që Afrika të ketë aq nevojë dhe dëshpërimisht dëshiron të mos ndodhë."

Pompeo në fjalët e tij nuk përmendi në mënyrë të qartë Kinën - partnerin më të madh tregtar të Afrikës - por analistët parashikuan përpara udhëtimit të tij se ai do të përpiqej të paraqiste SHBA si një burim alternative të investimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat