Senegali konfirmon rastin e parë të koronavirusit - Bota Sot
Senegali konfirmon rastin e parë të koronavirusit

Afrika

Senegali konfirmon rastin e parë të koronavirusit

Më: 2 mars 2020 Në ora: 19:51
Foto ilustrim

Senegali konfirmoi të hënën rastin e parë të koronavirusit, duke shënuar infeksionin e dytë në Afrikën Sub-Sahariane në mes të shqetësimeve për ndjeshmërinë e kontinentit ndaj shpërthimeve të sëmundjeve ngjitëse, raporton France24.

Një burrë francez që jeton në Senegal vizitoi Francën në mes të shkurtit, duke kontraktuar virusin para se të kthehej në vendin e Afrikës Perëndimore dhe u karantinua në kryeqytetin Dakar, tha Ministri i Shëndetësisë i Senegalit Diouf Sarr.

"Rezultatet e testeve të kryera nga Instituti Pasteur në Dakar u kthyen pozitive," u tha Sarr gazetarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat