Kryeministri i Sudanit thotë se i mbijetoi "sulmit terrorist" në kryeqytet - Bota Sot
Kryeministri i Sudanit thotë se i mbijetoi "sulmit terrorist" në kryeqytet

Afrika

Kryeministri i Sudanit thotë se i mbijetoi "sulmit terrorist" në kryeqytet

Më: 9 mars 2020 Në ora: 20:25
Foto

Kryeministri i Sudanit tha të hënën se ai mbijetoi nga një "sulm terrorist" pasi një shpërthimi dhe një armë zjarri shënjestroi makinën e tij në kryeqytetin Khartoum, raporton AP.

Abdalla Hamdok, një ekonomist shumëvjeçar, ka postuar në Twitter se ai ishte "i sigurt dhe në gjendje të mirë" pas shpërthimit. Televizioni shtetëror sudanez tha që Hamdok ishte duke shkuar në zyrën e tij kur ndodhi sulmi.

Hamdok gjithashtu publikoi një foto të vetes duke qeshur dhe ulur në një tavolinë të madhe, ndërsa një TV pas tij tregoi mbulimin e lajmeve duke raportuar se ai kishte mbijetuar.

Sulmi nxori në pah brishtësinë e kalimit të Sudanit në sundimin civil, gati një vit pasi protestuesit pro-demokracisë detyruan ushtrinë të largojë Presidentin autokratik Omar al-Bashir nga pushteti dhe ta zëvendësojë atë me një qeveri të përbashkët ushtarako-civile, e cila ka premtuar të mbajë zgjedhje në tre vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat