Ethiopian Airlines shënon një vit nga rrëzimi i avionit - Bota Sot
Ethiopian Airlines shënon një vit nga rrëzimi i avionit

Afrika

Ethiopian Airlines shënon një vit nga rrëzimi i avionit

Më: 10 mars 2020 Në ora: 12:33
Foto ilustrim

Eliopian Airlines të martën shënoi përvjetorin njëvjeçar të rrëzimit të Fluturimit 302 duke bashkuar të afërmit e të vdekurve së bashku për një ceremoni në vendin e rrëzimit në juglindje të kryeqytetit, Addis Ababa, raporton France24.

Rrëzimi i Boeing 737 MAX i lidhur me Nairobi gjashtë minuta pas ngritjes në 10 Mars 2019, vrau të gjithë 157 njerëz në bord, duke shkaktuar argumentimin global të MAX dhe krizën më të rëndë në historinë e Boeing.

Viktimat përshëndetën nga më shumë se 30 vende.

"Ndërsa miqtë dhe familja mblidhen në Etiopi nga e gjithë bota për të nderuar kujtimet e të dashurve të tyre, unë u bëj homazhe viktimave të këtij aksidenti dhe uroj që familjet e tyre të vazhdojnë forcën," tha Kryeministri i Etiopisë Abiy Ahmed të martën në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat