Konfirmohen 38 raste me koronavirus në Afrikën e Jugut - Bota Sot
Konfirmohen 38 raste me koronavirus në Afrikën e Jugut

Afrika

Konfirmohen 38 raste me koronavirus në Afrikën e Jugut

Më: 14 mars 2020 Në ora: 19:47
Afrikë e Jugut

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Afrikën e Jugut u rrit në 38 të shtunën, nga 24 një ditë më parë, tha Ministria e Shëndetësisë, pasi qeveria po mendon masa të reja për të përmirësuar shpërthimin.   

Shtatë raste të reja u regjistruan në zemrën ekonomike të vendit, provincën Gauteng, gjashtë në zonën e turizmit të Kepit Perëndimor dhe një në provincën KwaZulu-Natal, thuhet në një deklaratë të ministrisë, raporton Reuters.  

Të 14 rastet nga të infektuarit kishin udhëtuar jashtë vendit, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Francën dhe Italinë.  

Afrika e Jugut, ekonomia më e përparuar e Afrikës, së pari zbuloi virusin në 5 mars dhe kërcimi i shtimit të rasteve pozitive vjen pasi shpërthimi po përhapet në të gjithë kontinentin në Kenia, Etiopi dhe Namibia duke raportuar rastet e tyre të para të konfirmuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat