Katër shtete afrikanë konfirmojnë raste me koronavirus, vendosen masa të reja - Bota Sot
Katër shtete afrikanë konfirmojnë raste me koronavirus, vendosen masa të reja

Afrika

Katër shtete afrikanë konfirmojnë raste me koronavirus, vendosen masa të reja

Më: 15 mars 2020 Në ora: 12:42
Foto ilustrim

Mauritania, Ruanda, Seychelles dhe Republika e Afrikës Qendrore, konfirmuan rastet e tyre të parë të koronavirusit të shtunën, duke rritur në 23 numrin e vendeve afrikane që kanë raportuar teste pozitive për virusin.  

Duke lëvizur me shpejtësi për të ngadalësuar përhapjen e saj, Ruanda, Senegali, Madagaskari, Mauritius, Maroku dhe Kenia njoftuan masa më të ashpra kontrolli, duke përfshirë ndalimet për tubime publike, ndalimin e fluturimeve dhe mbylljen e shkollave dhe universiteteve, raporton Reuters.  

Tri ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) e përshkroi shpërthimin si një pandemi, ekziston shqetësimi midis specialistëve të shëndetit për aftësinë e disa vendeve afrikane për të përmbushur sfidat logjistike dhe financiare të paraqitura nga virusi që përhapet shpejt.  

Kufijtë janë porozë dhe shumë kombe kanë një infrastrukturë shëndetësore jashtëzakonisht të dobët. Disa vende, si Somalia, po luftojnë kryengritjet ndërsa të tjerët, siç është Sudani i Jugut, kanë nivele të larta të kequshqyerjes.  

Por qeveritë po zbatojnë hapa parandalues në përpjekje për ta mbajtur virusin në gjendje kontrolli.  

"Për të parandaluar shpërthimin e hyrjes në Madagaskar, të gjitha fluturimet që lidhin Madagaskarin me Evropën janë pezulluar për 30 ditë," tha Presidenti i Madagaskarit Hery Rajaonarimampianina në një deklaratë. 

Madagaskari, një nga vendet më të varfra në botë ku kequshqyerja është e madhe dhe shpërthimet e sëmundjeve vdekjeprurëse janë të zakonshme, gjithashtu do të pezullojë lidhjet ajrore në ishujt e afërt La La Reunion dhe Mayotte, tha ai.

Kombi i Afrikës Lindore të Ruandës, i cili regjistroi rastin e parë të koronavirusit të shtunën, njoftoi disa orë më vonë se shkollat dhe universitetet do të mbyllen për dy javë duke filluar nga e hëna.  

Ministria e Shëndetësisë gjithashtu bëri thirrje që të gjitha vendet e adhurimit të mbyllin dyert e tyre dhe që tubimet e mëdha të tilla si dasma dhe ngjarje sportive të shtyhen.  

Në Afrikën Perëndimore, Senegal njoftoi se shkollat dhe universitetet do të ndalonin klasat dhe do të anulonin të gjitha festat fetare. Deri më tani, Senegali ka raportuar 21 raste.  

Kombet e Bashkuara thanë që nga e premtja, se 39 vende kishin mbyllur shkollat në mbarë botën, duke prekur më shumë se 420 milion fëmijë dhe të rinj.  

Kombet e tjera pezulluan fluturimet.  

Autoritetet në Kenia, të cilat konfirmuan rastin e saj të parë të premten, ndaluan të gjitha ngjarjet e mëdha publike dhe thanë se ato do të kufizonin udhëtimet e huaja.  

Disa shkolla private thanë që ata do të mbyllen duke filluar nga javën tjetër.  

Në Afrikën e Veriut, Maroku pezulloi fluturimet nga 21 vende të shtunën. Deri më tani, Maroku ka konfirmuar 13 raste.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat