Trump reklamon klorokinën si efektive kundër COVID-19, Nigeria raporton raste overdoze - Bota Sot
Trump reklamon klorokinën si efektive kundër COVID-19, Nigeria raporton raste overdoze

Afrika

Trump reklamon klorokinën si efektive kundër COVID-19, Nigeria raporton raste overdoze

Më: 23 mars 2020 Në ora: 12:00
Nigeri

Zyrtarë shëndeti në Nigeri kanë publikuar një paralajmërim për klorokinën, pasi deklaruan se 3 njerëz kaluan në overdozë nga ilacci, duke dëgjuar fjalët e presidentit Trump për trajtimin e koronavirusit me të.

3 personat u shtruan në spital. Kjo më pas u ndoq nga publikimi i paralajmërimit.

Kujtojmë se Donald Trump tha javën e kaluar se klorokina kishte rezultuar shumë e fuqishme në luftimin e koronavirusit.

Gjithsesi FDA, administrimi i ushqimeve dhe ilacceve ende nuk e kanë aprovuar këtë deklaratë dhe është ende duke studiuar efektet e ilaccit.

Klorokina është përdorur më parë për trajtimin e malarias, lupusit dhe artriti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat