Më shumë se 1,000 të infektuar në Afrikë

Afrika

Më shumë se 1,000 të infektuar në Afrikë

Më: 18 prill 2020 Në ora: 13:20
Afrikë

Më shumë se 1,000 persona kanë vdekur në Afrikë nga COVID-19, thanë të shtunën Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve në Afrikë.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka tejkaluar shifrën 19,800.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një rritje prej 51 për qind të shkallës së të infektuarve në Afrikë dhe një rritje prej 60 për qind të vdekjeve.

Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi se megjithatë, për shkak të testimit të pamjaftueshëm, "numrat e vërtetë ka të ngjarë të jenë më të larta se ata që raportohen në publik".

Qendrat Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë njoftuar se më shumë se një milion teste do të bëhen duke filluar nga java e ardhshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat