Uganda kufizon kamionistët nëpër rrugët e ngarkuara për të frenuar koronavirusin

Afrika

Uganda kufizon kamionistët nëpër rrugët e ngarkuara për të frenuar koronavirusin

Më: 29 prill 2020 Në ora: 13:13
Uganda

Uganda ka shtuar kufizimet për kamionëve që kalojnë nëpër territorin e saj - duke i kufizuar ato me një shofer dhe duke i ndaluar ata të ndalojnë në hotele - në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri.

Shteti ndodhet në disa nga linjat rrrugore më të ngarkuara të Afrikës që transportojnë mallra nga portet në Kenia dhe Tanzani e më tej në brendësi në Burundi, Ruanda, Sudan të Jugut dhe në Republikën Demokratike të Kongos.

Shoferët e kamionëve janë ankuar për radhët e gjata në kufirin Uganda-Kenia pasi zyrtarë nga të dy vendet kryejnë kontrolle shëndetësore, sipas raporteve të NTV dhe media të tjera lokale

"Një shofer është mjaft," tha Presidenti i Ugandës, Yoëeri Museveni ndërsa njoftoi kufizimet e reja vonë të martën.

“Ai (shoferi) nuk duhet të qëndrojë në hotele, nuk duhet të qëndrojë në banesa. Ai duhet të parkojë automjetin e tij në vendet e përcaktuara ... të pushojë pak dhe të vazhdojë, "shtoi Museveni.

Uganda kishte regjistruar 79 raste COVID-19 të marten me të paktën 16 prej këtyre nga kamionët që vinin nga Kenia dhe Tanzania, sipas shifrave të ministrisë së shëndetësisë.

Shifrat e infeksionit dhe vdekshmërisë të raportuara në të gjithë Afrikën janë ende relativisht të ulëta në krahasim me Shtetet e Bashkuara, pjesë të Azisë dhe Evropës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat