Kryeqyteti Kili heshti në mes të bllokimit të COVID-19

Afrika

Kryeqyteti Kili heshti në mes të bllokimit të COVID-19

Më: 17 maj 2020 Në ora: 00:54
Foto

Me rrugë gati të shkreta dhe kontrolle të policisë, shtatë milion njerëz të kryeqytetit të Kilit, Santiago, filluan një karantinë të rreptë të shtunën pas një ringjalljeje të mprehtë të rasteve të koronavirusit, raporton France24.

Aktiviteti normal në kryeqytet ka rënë 85 përqind, tha qeveria, pasi njerëzve u lejohej të linin shtëpitë e tyre për ushqim dhe ilaçe thelbësore dhe një periudhë të shkurtër ushtrimesh.

"Blloqet e qytetit janë plotësisht bosh dhe ne mund ta marrim me mend që ky është një fillim i mbarë," u tha Ministri i Shëndetësisë Jaime Manalich gazetarëve në aeroportin e Santiago pas një fluturimi të qytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat