Dhjetëra njerëz të vrarë nga një sulm në Nigeri

Afrika

Dhjetëra njerëz të vrarë nga një sulm në Nigeri

Më: 14 qershor 2020 Në ora: 23:40
Foto

Xhihadistët raportuan se ishin të lidhur me grupin e Shtetit Islamik ku vranë dhjetëra njerëz nga një sulm i përgjakshëm në Nigerinë verilindore, thanë të dielën burimet lokale, raporton France24.

Banorët e fshatit të largët Goni Usmanti i thanë AFP-së se luftëtarët sulmuan 38 persona gjatë një sulmi të shtunën dhe i vendosën flakën një kamioni duke vrarë një numër të panjohur udhëtarësh.

Më vete, burime të sigurisë dhe banorë thanë se numri i të vdekurve nga një sulm i dytë të shtunën në qytetin Monguno, 60 kilometra larg, ishte rritur në 15, përfshirë nëntë ushtarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat