Protestuesit në Tunizinë e Jugut kërkojnë punët e premtuara nga qeveria

Afrika

Protestuesit në Tunizinë e Jugut kërkojnë punët e premtuara nga qeveria

Më: 24 qershor 2020 Në ora: 14:40
Foto

Qindra demonstrues që kanë protestuar për dështimin e qeverisë për të ofruar punë të premtuara në sektorin e energjisë kërkuan lirimin e zëdhënësit të tyre në Tataouine, një qytet në jug të Tunizisë, të martën pas dy ditësh përleshje me forcat e sigurisë, shkruan France24.

"Nëse do të kishim punuar këtu, pse të rinjtë do t'i shpenzonin paratë e tyre për anije në Evropë?" një protestues: "Nuk ka punë të vërtetë."

Fushat e Tataouine përfaqësojnë 40 përqind të prodhimit kombëtar në gaz dhe naftë, por autoritetet lokale thonë se rajoni nuk përfiton nga sektori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat