Kenia shpall vitin shkollor të humbur për shkak të pandemisë

Afrika

Kenia shpall vitin shkollor të humbur për shkak të pandemisë

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 14:22
Foto ilustrim

Kenia të martën deklaroi se viti i saj shkollor konsiderohej i humbur për shkak të pandemisë koronavirus, dhe nxënësit fillor dhe të mesëm do të ktheheshin në klasë janarin e ardhshëm, raporton France24.

Viti shkollor në vendin e Afrikës Lindore shkon nga janari deri në nëntor, kur kulminon me provime të mbarimit të afatit.

Por Ministri i Arsimit George Magoha tha në një deklaratë se kurba e infeksioneve COVID-19 pritej të rrafshohej vetëm deri në dhjetor.

Si rezultat, nuk do të mbahen provime të shkollës fillore dhe të mesme dhe "viti kalendarik shkollor 2020 do të konsiderohet i humbur për shkak të kufizimeve të COVID-19", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat