Pandemia e COVID-19 në Afrikë tani po arrin ’shpejtësinë e plotë’

Afrika

Pandemia e COVID-19 në Afrikë tani po arrin ’shpejtësinë e plotë’

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 15:44
Foto ilustrim

Pandemia e koronavirusit në Afrikë po arrin "shpejtësinë e plotë" dhe është mirë të përgatitesh për skenarin më të keq, tha shefi i Qendrave Afrikë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, të enjten, pasi një zyrtar i Afrikës së Jugut tha që një provincë e vetme po përgatit 1.5 milion varre, raporton AP.

Vetëm një ditë pasi rastet e konfirmuara të virusit në të gjithë Afrikën tejkaluan gjysmën e milionëshes totale ishte mbi 522,000 dhe u ngjit, me më shumë se 12,000 vdekje. Me nivele të ulëta të testimit, numrat e vërtetë nuk dihen.

Afrika e Jugut ka rastet më të konfirmuara me mbi 224,000, dhe për herë të parë krahina Gauteng - shtëpia e Johannesburg dhe kryeqytetit, Pretoria - ka shumicën e rasteve të vendit me mbi 75,000, ose 33%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat