Brenda spitaleve të tmerrshme në Afrikën e Jugut

Afrika

Brenda spitaleve të tmerrshme në Afrikën e Jugut

Nga: E.R Më: 16 korrik 2020 Në ora: 11:39
foto nga vendi ngjarjes

Një hetim ekskluzivi i BBC brenda spitaleve të ndyra në Afrikën e Jugut ka ekspozuar një grup të jashtëzakonshëm dështimesh sistemike që tregojnë se sa mjekë dhe infermierë të rraskapitur janë të mbingarkuar me pacientët Covid-19 dhe një shërbim shëndetësor afër kolapsit.

Me stafin kyç në grevë ose të sëmurë me koronavirus në provincën Lindore të Kepit, infermierët detyrohen të veprojnë si pastrues, kirurgët janë duke larë lavanderitë e tyre spitalore dhe ka raporte alarmante të bebeve të palindura që vdesin në repartet e mbipopulluara dhe të pamjaftueshme të maternitetit, shkruan BBC, transmeton ''Bota sot''.

Ndërsa mjekët, sindikatat dhe menaxhimi luftojnë mbi burimet e pakta, një mjek i moshuar e përshkroi situatën si "një dështim epik të një sistemi thellësisht të korruptuar", ndërsa një tjetër foli për "djegie institucionale ... një ndjenjë e shfrytëzimit kronik, departamenti i shëndetësisë në thelb ka bfalimentuar, dhe një sistem në gjunjë pa menaxhim strategjik ".

Zbulimet vijnë ashtu si Afrika e Jugut - e cila e mbajti prapa koronavirusin për muaj të tërë me një mbyllje të hershme, të ashpër dhe shkatërruese ekonomikisht - tani sheh shkalla e infeksionit të rritet në mbarë vendin, duke bërë që Presidenti Cyril Ramaphosa të paralajmërojë se "stuhia është mbi ne".

Image

 

Në Spitalin Livingstone - i caktuar si spitali kryesor Covid-19 në rreth - mjekët dhe infermierët përshkruan skena "si një situatë lufte" me gjak dhe mbeturina në dysheme, mungesë të pajisjeve mbrojtëse personale , mungesa të oksigjenit, mungesa e ambulancave, pa ventilim dhe pacientët që flenë "nën gazetë".

Minjtë janë vërejtur gjithashtu duke ushqyer mbeturinat spitalore të kuqe të errëta duke u derdhur në një kullim të hapur.

"Çdo ditë vij për të punuar me frikë," tha një infermiere e moshuar që sapo kishte mbaruar ndërrimin e saj.

"Numrat e infeksionit po rriten. Çdo ditë kemi një kaos. Ka shumë gra shtatzëna në të gjitha lagjet," tha një infermiere.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat