Nigeri, shfaqet epidemia e virusit të majmunëve - Bota Sot
Nigeri, shfaqet epidemia e virusit të majmunëve

Afrika

E martë, 13 nëntor 2018

Nigeri, shfaqet epidemia e virusit të majmunëve

Më: 10 tetor 2017 Në ora: 10:53
Ilustrim

Epidemia e virusit të lisë së majmunit Monkeypox që u shfaq në provincën Bajelsa në jug të Nigerisë është përhapur të paktën në shtatë provinca të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas mediave vendore, zyrtarët e Qendrës së Kontrollit të Sëmundjeve në Nigeri të paktën në shtatë provinca kanë gjetur raste të kësaj epidemie dhe njoftohet se numri i rasteve ka arritur në 31.

Zyrtarët bëjnë të ditur se “Epidemia e shfaqur në provincën Bajelsa është përhapur edhe në provincat Rivers, Ekiti, Akwa Ibom, Lagos, Ogun ve Cross Rivers dhe virusi u identifikua tek gjithsej 31 persona”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test