Maroku në Kampionatin Botëror: Dhjetëra të plagosur gjatë përleshjeve me policinë - Bota Sot
Maroku në Kampionatin Botëror: Dhjetëra të plagosur gjatë përleshjeve me policinë

Afrika

Maroku në Kampionatin Botëror: Dhjetëra të plagosur gjatë përleshjeve me policinë

Më: 12 nëntor 2017 Në ora: 18:33
ilustrim

Maroku u kualifikua për në Botërorin “Rusi 2018”, pas fitores ndaj Bregut të Fildishtë me rezultatin e pastër 2-0. Pas kualifikimit, marokenët kanë dalë në rrugët e Parisit dhe kanë festuar si të çmendur, por pa krijuar trazira.

E kundërta ka ndodhur në Bruksel, ku gjatë festimeve, marokenët janë konfliktuar me policinë belge. Nga konfliktimi ka patur rreth 22 policë të dëmtuar si dhe disa makina të djegura.

Gjithashtu, edhe disa dhjetra marokenë u plagosën në konflikt. Ky ishte kualifikimi i parë i Marokut në Botëror, në 20 vitet e fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test