Ushtria merr kontrollin e pushtetit në Zimbave - Bota Sot
Ushtria merr kontrollin e pushtetit në Zimbave

Afrika

E hënë, 22 tetor 2018

Ushtria merr kontrollin e pushtetit në Zimbave

Nga: A.S Më: 15 nëntor 2017 Në ora: 10:39
Tanku në rrugë

Ushtria ka marrë kontrollin në Zimbabve, por raportohet se presidenti Robert Mugabe, që është në pushtet që nga viti 1980, është i sigurt, raporton BBC, përcjell “Bota sot”.

Pas konfiskimit të televizionit shtetëror, një zëdhënës i ushtrisë njoftoi se ishte duke synuar njerëzit pranë presidentit Mugabe që kishin shkaktuar "vuajtje sociale dhe ekonomike".

Ky veprim erdhi pasi Mugabe shkarkoi nënkryetarin e tij, Emmerson Mnangagëa, në favor të gruas së tij, Grace.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test