Zimbabve, Magube shkarkohet nga posti i presidentit - Bota Sot
Zimbabve, Magube shkarkohet nga posti i presidentit

Afrika

Zimbabve, Magube shkarkohet nga posti i presidentit

Nga: A.S Më: 19 nëntor 2017 Në ora: 14:39
Presidenti i shkarkuar, Robert Magube

Partia qeverisëse në Zimbabve ka votuar për të shkarkuar nga pushteti e deritanishëm, Robert Mugabe dhe në vend të tij do të emërohet veterani autokrat, i shkarkuar dy javë më parë.

Por, për këtë shkarkim, Parlamenti i Zimbabve do të mblidhet të martën për të larguar presidentin nëse ai nuk do të heq dorë nga pushteti.

Kur u miratua mocioni, duke hequr Mugabe nga kreu i partisë dhe duke rivendosur Emmerson Mnangagëa për ta zëvendësuar atë, salla shpërtheu në brohoritje, këngë dhe vallëzim.

Rreth 200 anëtarë të komitetit qendror kërcenin në këmbë, duke kënduar shumë emrin e Mnangagëa.

"Kjo është dita që përcakton lindjen dhe zhvillimin e ri të vendit tonë", tha Mike Madiro, kryetar i një prej degëve të partisë krahinore që kishin vendosur zyrtarisht Mugabe-n në lëvizje.

Chris Mutsvangëa, kreu i shoqatës së veteranëve të fuqishëm të luftës, tha se ka mbaruar koha që Mugabe të largohet nga pushteti.

Komiteti qendror i Zanu-PF caktoi Mnangagëa, nënpresident 75-vjeçar, i cili u shkarkua nga Mugabe gati dy javë më parë, si udhëheqës i ri i përkohshëm.

Shkarkimi i Mugabe nga Mnangagëa nxiti krizën, me Mnangagëa dhe ushtrinë që nisnin me shpejtësi një marrje paraprake të planifikuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test