Zimbabve, Magube shkarkohet nga posti i presidentit - Bota Sot
Zimbabve, Magube shkarkohet nga posti i presidentit

Afrika

E shtunë, 17 nëntor 2018

Zimbabve, Magube shkarkohet nga posti i presidentit

Nga: A.S Më: 19 nëntor 2017 Në ora: 14:39
Presidenti i shkarkuar, Robert Magube

Partia qeverisëse në Zimbabve ka votuar për të shkarkuar nga pushteti e deritanishëm, Robert Mugabe dhe në vend të tij do të emërohet veterani autokrat, i shkarkuar dy javë më parë.

Por, për këtë shkarkim, Parlamenti i Zimbabve do të mblidhet të martën për të larguar presidentin nëse ai nuk do të heq dorë nga pushteti.

Kur u miratua mocioni, duke hequr Mugabe nga kreu i partisë dhe duke rivendosur Emmerson Mnangagëa për ta zëvendësuar atë, salla shpërtheu në brohoritje, këngë dhe vallëzim.

Rreth 200 anëtarë të komitetit qendror kërcenin në këmbë, duke kënduar shumë emrin e Mnangagëa.

"Kjo është dita që përcakton lindjen dhe zhvillimin e ri të vendit tonë", tha Mike Madiro, kryetar i një prej degëve të partisë krahinore që kishin vendosur zyrtarisht Mugabe-n në lëvizje.

Chris Mutsvangëa, kreu i shoqatës së veteranëve të fuqishëm të luftës, tha se ka mbaruar koha që Mugabe të largohet nga pushteti.

Komiteti qendror i Zanu-PF caktoi Mnangagëa, nënpresident 75-vjeçar, i cili u shkarkua nga Mugabe gati dy javë më parë, si udhëheqës i ri i përkohshëm.

Shkarkimi i Mugabe nga Mnangagëa nxiti krizën, me Mnangagëa dhe ushtrinë që nisnin me shpejtësi një marrje paraprake të planifikuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test