Zimbabve: Inaugurimi i presidentit të ri Mnangagwa - Bota Sot
Zimbabve: Inaugurimi i presidentit të ri Mnangagwa

Afrika

Zimbabve: Inaugurimi i presidentit të ri Mnangagwa

Më: 24 nëntor 2017 Në ora: 07:36
Emmerson Mnangagwa

Emmerson Mnangagwa do të betohet si president i Zimbabves, pas shkarkimit të Rober Mugabes dhe qeverisjes së tij autoritative gati dyzet vjeqare.

Ish-nënkryetari që ishte dëbuar nga vendi, është rikthyer të mërkurën, për tu inauguruar në Harare.

Shkarkimi i tij këtë muaj, bëri që partia në pushtet Zanu PF, dhe ushtria të intervenojnë në largimin e Mugabes.

Opozita i ka bërë thirrje, Mnangagwas, i cili ishte pjesë e elitës në pushtet, t’i japë fund “kulturës së korrupsionit”.

Lajmi për largimin Mugabes nga pushteti, u prit me festë në gjithë vendin.

Mugabe njoftoi për largimin e tij, përmes një letre që u lexua në parlament, pasi ai refuzonte të lindte pushtetin në mënyrë paqësore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test