Libia dhe Nigeria pranojnë të kufizojnë prodhimin e naftës - Bota Sot
Libia dhe Nigeria pranojnë të kufizojnë prodhimin e naftës

Afrika

Libia dhe Nigeria pranojnë të kufizojnë prodhimin e naftës

Më: 1 dhjetor 2017 Në ora: 12:43
Ilustrim

Libia dhe Nigeria kanë pranuar që të limitojnë prodhimin e tyre të naftës në 2,8 milionë barelë në ditë në vitin 2018, deklaroi ministri iranian për Naftë, Bixhan Namdar Zanganeh.

Këtë e ka konfirmuar edhe ministri saudit për Energjetikë Kalid al-Falih, duke theksuar se “të dyja vendet njoftuan se niveli i prodhimit në vitin e ardhshëm nuk do të tejkalojë prodhimin nga viti 2017”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test