Kuvendi do të votojë shkarkimin e Jako Zuma - Bota Sot
Kuvendi do të votojë shkarkimin e Jako Zuma

Afrika

Kuvendi do të votojë shkarkimin e Jako Zuma

Nga: A.S Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 08:20
Jacob Zuma

Kongresi Kombëtar i Afrikës së Jugut (ANC) do të kërkojë zyrtarisht Presidenti, Jacob Zuma të japë dorëheqje, raporton BBC, përcjell “Bota sot”.

Nëse Zuma, 75 vjeç, nuk do të dorëhiqet, ai do të përballet votim mosbesimi në parlament.

Si është në pushtet që nga viti 2009, dhe po akuzohet për korrupsion.

Kongresi nuk i ka konfirmuar zyrtarisht planet e saj, por burimet e partisë i kanë përshkruar ato për mediat e Afrikës së Jugut dhe agjencinë e lajmeve Reuters.

Zuma i ka rezistuar presionit në rritje për t'u larguar nga posti i të parit të vendit që nga dhjetori, kur Cyril Ramaphosa e zëvendësoi atë si udhëheqës i Kongresin Kombëtar të Afrikës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test