9 të vrarë në një sulm në Tunizi - Bota Sot
9 të vrarë në një sulm në Tunizi

Afrika

E hënë, 19 nëntor 2018

9 të vrarë në një sulm në Tunizi

Më: 8 korrik 2018 Në ora: 18:59
Ilustrim

Nëntë pjesëtarë të forcave të sigurisë së Tunizisë janë vrarë sot në një sulm në perëndim të vendit, në afërsi të kufirit me Algjerinë, transmeton agjencia shtetërore e lajmeve TAP.

Njësiti policor Gar Dimaou në rajonin Jendouba ra në pritë, por autoritetet nuk dhanë më shumë detaje.

"Sulmuesit terroristë hodhën një granatë në makinën e parë të sigurisë dhe ka pasur konfrontime me armë zjarri", thonë burime të sigurisë.

Një nga vendet më sekulare të botës arabe, Tunizia u bë një objektiv për militantët pas ndryshimeve demokratike me një kryengritje kundër presidentit autokrat Zine Abidine Ben Ali në vitin 2011.

Disa militantë veprojnë në zonat e largëta pranë kufirit me Algjerinë.

Dy nga sulmet në vitin 2015 ishin kundër turistëve, i pari në një muze në Tunizi dhe i dyti në një plazh në Sousse. Sulmi i tretë ndodhi ndaj rojave të presidencës në kryeqytet, duke vrarë 12 prej tyre. Të tre sulmet u pretenduan nga Shteti Islamik.

Turizmi që nga ajo kohë është rikuperuar gradualisht.

Qeveria ka mbajtur gjendjen e jashtëzakonshme, duke i lejuar asaj pushtetin më të madh ekzekutiv në përpjekjet për të shkatërruar rrjetet militante.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test