11 taksistë vriten gjatë një gjuajtje me armë në Afrikën Jugore - Bota Sot
11 taksistë vriten gjatë një gjuajtje me armë në Afrikën Jugore

Afrika

11 taksistë vriten gjatë një gjuajtje me armë në Afrikën Jugore

Më: 22 korrik 2018 Në ora: 18:22
Burrat nga provinca Gauteng po udhëtonin për në Johanesburg të shtunën në mbrëmje, kur minibusi i tyre u qëllua.

Një sulmues me armë zjarri në Afrikën e Jugut kanë vrarë 11 shoferët e taksive në një pritë.

Burrat nga provinca Gauteng po udhëtonin për në Johanesburg të shtunën në mbrëmje, kur minibusi i tyre u qëllua.

Viktimat dhe katër të tjerë të plagosur në mënyrë kritike po ktheheshin nga funerali i kolegut në rajonin bregdetar të Këa-Zulu Natal, tha policia.

Motivi është i paqartë edhe pse rivaliteti mes grupeve që drejton linja të taksive të minibuseve në Afrikën e Jugut ka çuar në dhunë në të kaluarën.

Minibus taksitë janë forma më popullore e transportit në mesin e popullsisë së Afrikës së Jugut prej 55 milionë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test