Islamikët vrasin 19 persona në Nigeri - Bota Sot
Islamikët vrasin 19 persona në Nigeri

Afrika

E diel, 21 tetor 2018

Islamikët vrasin 19 persona në Nigeri

Më: 19 gusht 2018 Në ora: 22:50
Islamikët

Të paktën 19 persona u vranë në një sulm militant islamik në një fshat në verilindje të Nigerisë në orët e hershme të së dielës, tha një i mbijetuar i sulmit.

Militantët sulmuan fshatin Mailari në rajonin Guzamala të shtetit Borno rreth orës 2 të mëngjesit, sipas të mbijetuarit, Abatcha Umar.

Ai tha se nuk ishte qenë në gjendje të tregonte nëse sulmuesit i përkisnin kryengritësve islamikë nigerianë të Boko Haram ose Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore.

Umar tha se kishte numëruar 19 njerëz të vrarë. Një punonjës i ndihmave në kamp që pranoi të mbijetuarit dhe që refuzoi të identifikohej, tha se numri i përgjithshëm i viktimave nga sulmet në këtë pjesë të vendit kohëve të fundit është rritur në gjithsej 63.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test