400 mijë të vdekur nga lufta civile në Sudanin e Jugut - Bota Sot
400 mijë të vdekur nga lufta civile në Sudanin e Jugut

Afrika

400 mijë të vdekur nga lufta civile në Sudanin e Jugut

Më: 26 shtator 2018 Në ora: 18:45
Ilustrim

Një raport i ri vlerëson se lufta civile në Sudanin e Jugut ka shkaktuar rreth 400 mijë të vdekur që nga shpërthimi i saj në fund të vitit 2013.

Raporti, i financuar nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe i publikuar nga shkolla londineze e Higjenës dhe Mjekësisë Tropikale, ve në dukje se rreth gjysma e viktimave janë pasojë e luftimeve.

Për vite të tëra numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e luftës civile në Sudanin Jugor ka qenë i paqartë, me vlerësime që shkonin në dhjetëra mijëra.

Raporti publikohet disa javë pasi palët ndërluftuese nënshkruan një marrëveshje paqeje për t'i dhënë fund konfliktit. Shtetet e Bashkuara dhe të tjerë kanë shprehur dyshime nesë marrëveshje e re do të jetë e qëndrueshme.

Si pasojë e konfliktit më shumë se 2 milionë persona janë larguar nga vendi duke shkaktuar krizën më të madhe të refugjatëve në Afrikë që nga genocidi në Ruandë në vitin 1994.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...