Qeveria e Tanzanisë u shpall luftë homoseksualëve - Bota Sot
Qeveria e Tanzanisë u shpall luftë homoseksualëve

Afrika

Qeveria e Tanzanisë u shpall luftë homoseksualëve

Më: 3 nëntor 2018 Në ora: 11:18
Ilustrim

Presidenti i Tanzanisë, John Magufuli, ka dhënë një javë kohë për të gjetur homoseksualët dhe për t’i mbyllur në burg përjetë, ose së paku 30 vite.

Për t’i gjetur ata është krijuar një skuadër speciale që do të gërmojë në rrjetet sociale. Bëhet fjalë për një ekip ku përfshihen agjentë të policisë, psikologë dhe anëtarë Autoritetit Rregullator të komunikimit në Tanzani.

Makonda ka ftuar gjithë qytetarët që të fshijnë çdo material me pullë të kuqe nga celularët e tyre brenda kësaj jave, duke saktësuar se qeveria po ndërhynë pasi rreziqet e lidhura me aktivitetin seksual, pengojnë zhvillimin e vendit.

“Më jepni emrat e tyre dhe ekipi im do nisë të vërë dorë ndaj tyre duke nisur nga java që vjen. E bëj në emër të Zotit”, deklaroi Makionda.

Kohë më parë Makionda ka mbyllur të gjitha klinikat për të kuruar Hiv, pasi dyshohet se promovojnë raportet homoseksuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...