IPC: 13,1 milionë persona vuajnë nga uria në Kongo - Bota Sot
IPC: 13,1 milionë persona vuajnë nga uria në Kongo

Afrika

IPC: 13,1 milionë persona vuajnë nga uria në Kongo

Më: 5 nëntor 2018 Në ora: 16:58
Foto ilustrim: Kongo

Rreth 13,1 milionë persona në Republikën Demokratike të Kongos përballen me mungesë të theksuar të ushqimit për shkak të konfliktit të vazhduar në qendër të vendit dhe në lindje, njoftuan sot disa institute për siguri ushqimore.

“Ky numër gati u dyfishua në vitet e fundit nga 7,7 milionë persona që kishin mungesë ushqimore në këtë rajon”, sipas “IPC Global Support Unit”, që përpunon të dhënat për organizatat botërore si “Programi i Kombeve të Bashkuara për Ushqim në Botë”, “Oxfam” dhe “Care”.

“Rreth gjashtë milionë fëmijë kongolezë vuajnë nga kequshqyerja”, sipas raportit të IPC-së. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...