Në Ganë hiqet statuja e Gandhit - Bota Sot
Në Ganë hiqet statuja e Gandhit

Afrika

Në Ganë hiqet statuja e Gandhit

Më: 14 dhjetor 2018 Në ora: 23:51
Në Ganë hiqet statuja e Gandhit

Statuja e udhëheqësit indian, Mahtma Gandhi, është larguar nga universiteti më prestigjioz i Ganës pas ankesave të studentëve se ai ishte një racist kundër afrikanëve të zinj.

Statuja u hoq në mes të natës pas protestave nga studentët dhe fakultetet.

Kjo statujë ishte vendosur në Universitetin e Ganës Ganës në kryeqytetin Accra si dhe u zbulua nga ish-presidenti i Indisë, Pranab Mukherjee dy vite më parë si një simbol i lidhjeve së dy kombeve.

Por pas vendosjes , profesorët në universitet shpejt filluan një peticion që bënte thirrje për largimin e statujës.

Ata citonin pasazhe të shkruara nga Gandi që përshkruanin indianët si “pafundësisht superior” ndaj afrikanëve të zinj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...