Mbetet në fuqi edhe për dy muaj paraburgimi për tre të dyshuarit në vrasjen e Oliver Ivanoviq - Bota Sot
Mbetet në fuqi edhe për dy muaj paraburgimi për tre të dyshuarit në vrasjen e Oliver Ivanoviq

Aktuale

Mbetet në fuqi edhe për dy muaj paraburgimi për tre të dyshuarit në vrasjen e Oliver Ivanoviq

Më: 3 janar 2019 Në ora: 14:07
Ilustrim-Oliver Ivanoviq

Gjykata e Apelit e Kosovës, i ka refuzuar si të pa bazuara ankesat e avokatëve mbrojtës, kundër vazhdimit të masës së paraburgimit prej dy muajsh për të pandehurit Nedeljko Spasojeviq, Dragisha Markovic e Marko Rosic

Në këtë mënyrë Apeli ka lënë në fuqi aktvendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, të datës 21.12.2018, sipas të cilit kjo masë do të zgjasë deri më 23.02.2019.

Sipas prokurorisë Nedeljko Spasojeviq e Marko Rosic dyshohen se si pjesë e një grupi kriminal kanë kryer veprën ndihmës në vrasje të rëndë nga neni 179 lidhur me nenin 33 dhe 34 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Ndërsa i pandehuri Dragisha Markoviq, po ashtu si anëtar i grupit, dyshohet të këtë kryer veprën penale të zbulim të fshehtësisë zyrtare, sipas nenit 433 të po të këtij kodi.

Gjykata e Apelit, gjen se gjykata e shkallës se parë, ka dhënë arsye të mjaftueshme, mbi bazën ligjore për të cilën ka caktuar masën e paraburgimit ndaj tij, konform dipspozitave te nenit 187 të Kodit të Procedurës Penale të Republikës se Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...