Veseli: Pushka e Rexhep Males dhe Nuhi Berishës dëshmoi se rezistenca shqiptare ishte e pathyeshme - Bota Sot
Veseli: Pushka e Rexhep Males dhe Nuhi Berishës dëshmoi se rezistenca shqiptare ishte e pathyeshme

Aktuale

Veseli: Pushka e Rexhep Males dhe Nuhi Berishës dëshmoi se rezistenca shqiptare ishte e pathyeshme

Nga: Z. B. Më: 11 janar 2019 Në ora: 12:34
Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Vesel, ka kujtuar Rexhep Mala dhe Nuhi Berishën.

Veseli në faqën e tij në Facebook, ka shkruar se pushka e Rexhep Malws e Nuhi Berishës në janarin e vitit 1984 dëshmoi se rezistenca e shqiptarwve në Kosovë ishte e pathyeshme.

Më poshtë shihni reagimin e tij të plotë:

Sot, në 35 vjetorin e rënies, kujtojmë Rexhep Malën e Nuhi Berishën. Pas pranverës së vitit 1981, regjimi jugosllav haptas pretendonte se e kishte shuar lëvizjen kombëtare shqiptare në Kosovë. Pushka e Rexhep Males e Nuhi Berishës në janarin e vitit 1984 dëshmoi të kundërten: rezistenca shqiptare në Kosovë ishte e pathyeshme. Ajo vetëm sa do të bëhej edhe më e fuqishme. Vitet më pas e vërtetuan këtë. Lavdi Rexhep Malës, Nuhi Berishës dhe gjithë të rënëve për liri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...