Ish-ministri i Brendshëm thotë se polici Demaj u vra për shkak të mos përgatitjes profesionale - Bota Sot
Ish-ministri i Brendshëm thotë se polici Demaj u vra për shkak të mos përgatitjes profesionale

Aktuale

Ish-ministri i Brendshëm thotë se polici Demaj u vra për shkak të mos përgatitjes profesionale

Më: 12 janar 2019 Në ora: 21:16

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi po konsideron se mos përgatitja profesionale e policit Izet Demaj, i kushtoi atij me jetë.

Gashi sa kishte qenë në postin e ministrit të Brendshëm po thotë se kishte bërë një plan për të parandaluar grabitjet e armatosura, dukuri kjo që është duke u rritur vazhdimisht në Kosovë.

Ai po thotë se Policisë së Kosovës u duhet përgatitje për situata të tilla si dhe të jenë të armatosur me armë të gjata.

“Policisë së Kosovës dhe këtyre njësiteve ju duhet një përgatitje si dhe duhet të kenë armë të gjata”, ka deklaruar ai.

Ai ka deklaruar se plani i tij kishte kërkuar që të trajnohen zyrtarët policor si dhe të jenë pjesë e ekipit të patrullimit. Po ashtu thotë se do të duhet të kuptohej nga institucionet e vendit e kaluara kriminale e personave që janë kthyer nga vendet e huaja në Kosovë.

“Trajnojnë një pjesë të zyrtarëve policor me armë të gjata që të jenë pjesë e ekipit të patrullimit si dhe të kërkojmë përmes zyrës së ndërlidhjes që të gjithë ata që kthehen nga perëndimi të dihet e kaluara e tyre kriminale”.

Sipas ish-ministrit Izet Demaj i kushtoi me jetë mospërgatitja adekuate dhe profesionale gjatë reagimit në rast të grabitjes në Istog dy javë më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...