Ibrahim Kelmendi flet për vrasjen e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës, tregon pse u vranë - Bota Sot
Ibrahim Kelmendi flet për vrasjen e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës, tregon pse u vranë

Aktuale

Ibrahim Kelmendi flet për vrasjen e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës, tregon pse u vranë

Nga: N.Sh Më: 17 janar 2019 Në ora: 12:03
Ibrahim Kelmendi

Ibrahim Kelmendi, një nga udhëheqësit e LPK-së, me veprim dhe punë në emigracion- kryesisht Gjermani dhe Zvicër, thotë se, tre heronjë Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhos Gërvalla, u vranë për t’u penguar që ta udhëheqin veprimtarinë e tyre çlirimtare.

Përmes një postimi në Facebook, Kelmendi shprehet se, pas themelimit të Lëvizjes për Republikën e Kosovës, ndodhi vrasja e trefishtë barbare.

Lexojeni postimin e Kelmendit:

37-VJETORI I VRASJEVE TË HERONJVE JUSUF GËRVALLA, KADRI ZEKA E BARDHOSH GËRVALLA.

Personalitetet e shquara të historisë së re të popullit tonë, Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, u vranë për t'u penguar ta udhëhiqnin veprimtarinë çlirimtare.

Më 17 Janar 1982 bashëvendosem themelimin e Lëvizjes për Republikën e Kosovës. Ai vendim u komplotua me atë vrasje të trefishtë, barbare, dhe me komplotet e pastajmë. Vetëm në vitin 1987 mundem të mbanim Kuvendin e parë, për ta profilizuar Lëvizjen në frymën dhe përcaktimin e themeluesve të saj - duke e konsoliduar në Organizatë demokratike, pluraliste, çlirimtare!

Të përjetshëm qofshin kujtimi dhe respekti për Heronj!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...