Beqiri: I kontribuojmë dialogut si opozitë, nuk hyjmë në proces - Bota Sot
Beqiri: I kontribuojmë dialogut si opozitë, nuk hyjmë në proces

Aktuale

Beqiri: I kontribuojmë dialogut si opozitë, nuk hyjmë në proces

Më: 18 janar 2019 Në ora: 19:46
Ismet Beqiri

Sekretari i përgjithshëm i LDK-së Ismet Beqiri, i ftuar në emisionin “Debat Plus” përballë analistëve ritheksoi se qëndrimet e LDK-së për të gjitha temat janë të qarta.

Beqiri shtoi se LDK e mbështet dialogun por se në këtë proces do të kontribuojë vetëm si opozitë, pa u bërë pjesë e tij.

“Ne përkrahim dialogun si proces, por që nuk e konsiderojmë të nevojshme që LDK të bëhet pjesë e ekipit negociator. Ne e konsiderojmë vetëm ekipin negociator si trupë e panevojshme”, tha Ismet Beqiri.

Duke komentuar deklaratat e bashkë partiakeve të tij të cilët deklaruan se LDK duhet të jetë pjesë e dialogut e jo ta shohë procesin nga larg, Beqiri tha se opinionet personale mbeten të tilla dhe se qëndrimet e partisë duhet të merren për bazë.

“E vërteta është se Lutfiu këtë e ka thënë disa herë, por ai është mendimi i tij personal dhe nuk ka bërë përpjekje për të bindur edhe dikë tjetër në këto mendime. Dhe ka bërë mirë në këtë drejtim, pasi qëndrimi i LDK-së është i qartë”, tha ndër të tjera Ismet Beqiri.

Duke folur për Ekipin negociator, Beqiri tha se ky ekip është i panevojshëm dhe se Qeveria duhet të marrë rolin e saj që i takon në dialog, karshi Presidentit si udhëheqës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...