Këshilltari i Veselit: PDK s’ka diskutuar asnjëherë heqjen e pakusht të taksës - Bota Sot
Këshilltari i Veselit: PDK s’ka diskutuar asnjëherë heqjen e pakusht të taksës

Aktuale

Këshilltari i Veselit: PDK s’ka diskutuar asnjëherë heqjen e pakusht të taksës

Më: 20 janar 2019 Në ora: 21:12
Blerim Latifi, Këshilltar i Kadri Veselit

Blerim Latifi, Këshilltar i Kadri Veselit, ka thënë se Partia Demokratike e Kosovës asnjëherë deri më tash s’e ka diskutuar heqjen pa kushte të taksës ndaj produkteve të Serbisë.

“Sa i përket qëndrimit të PDK’së, as në forumet e PDK’së, as në zyrën e Kryetarit të Kuvendit, asnjëherë, nuk është debatuar për heqjen e pakusht të taksës ndaj mallrave të Serbisë”, ka thënë Latifi të dielën.

Reagimi i tij erdhi ka akuzave të deputetit të AAK’së, Muharrem Nitaj, i cili tha se zyrtarët e PDK’së e NISMA’s kanë dezertuar prej qëndrimit pro taksës ndaj Serbisë prej momentit kur erdhi kërkesa e SHBA’së për heqjen e saj.

Megjithëkëtë, Blerim Latifi ka thënë se kërkesa amerikane për heqjen e taksës ndaj produkteve serbe duhet të trajtohet me seriozitet maksimal shtetëror.

“Taksa është vendosur për të mirën e Kosovës. Vendosja e taksës nuk ka qenë demonstrim, përkundrazi, ka qenë vërejtje që të ndalet agresiviteti serb ndaj Kosovës në rrafshin ndërkombëtar”, ka thënë ai.

 Ky zyrtar i Parlamentit të Kosovës u ka bërë thirrje zyrtarëve shtetërorë të jenë të kujdesshëm kur flasin për veprime strategjike të Shtetit.

“Vendimi për këtë taksë ka qenë vendim shtetëror dhe ecuria e mëtutjeshme e saj duhet të trajtohet me seriozitet maksimal shtetëror dhe duke mos lejuar që komentet e lira në portale dhe faqet e facebook’ut të zëvendësojnë arsyen shtetërore, nga kushdo”.

Muharrem Nitaj, Nënkryetar i AAK, ka thënë se ata që merrnin merita se kush vendosi taksën ndaj Serbisë e Bosnjës kanë dezertuar dhe janë fshehur.

Nuk ka përmendur emra, por, merita për këtë taksë kanë marrë zyrtarët e PDK’së e NISMA’s.

Së fundmi, Jakup Krasniqi i NISMA’s kërkoi të mos hiqet taksa edhe nëse shkarkohet Haradinaj.

Muharrem Nitaj ka pyetur nëse Ramush Haradinaj duhet të jetë i vetëm në betejën për mbrojtjen e taksës.

“Ra ky mort e u pamë dhe edhe ata që ende nuk kanë guxim të shprehen kundër taksës, nuk thonë “Kryeministër jemi ne ty”, por i sugjerojnë atij që më mirë të japë dorëheqje se sa ta heqë taksën. Thua që kjo taksë është e Ramush Haradinjat dhe vetëm ai duhet të luftoj e ta mbrojë atë”, ka thënë Nitaj.

Ky zyrtar i AAK’së është treguar i ashpër me udhëheqësit e PDK’së që po kërkojnë heqjen e taksës. Ka thënë se të njëjtit po flasin sikur taksa ishte kundër SHBA’së e BE’së.

“Madje qe vlerësuar si vendimi më i rëndësishëm i kësaj Qeverie, meritat për të cilin u munduan t’i marrin nga i pari te i fundit. Por pak ditë më vonë, e pas reagimit amerikan, ata që e kishin mbështetur, filluan të dezertojnë e të distancohen nga taksa, dhe të flasin sikur ajo ishte taksë kundër ShBA dhe BE! Prandaj a duhet që Kryeministri Haradinaj të shndërrohet në luftetarin e fundit edhe për mbrojtjen e kësaj takse, kur të tjerët tashmë po bëjnë sehir!”, ka shtuar Nitaj. 

Ramush Haradinaj kishte dhënë fjalë të mëdha kur e kishte marrë vendimin për taksë. Ishte zotuar se nuk do ta hiqte këtë masë derisa Serbia të njohë Kosovën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...