Thaçi ia dorëzon sot Ekipit Negociator dokumentet e dialogut - Bota Sot
Thaçi ia dorëzon sot Ekipit Negociator dokumentet e dialogut

Aktuale

Thaçi ia dorëzon sot Ekipit Negociator dokumentet e dialogut

Më: 21 janar 2019 Në ora: 09:25
Hashim Thaçi me ekipin negociator

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot të takojë Ekipin Negociator për bisedimet Kosovë-Serbi , për t’iu dorëzuar dokumentet zyrtare që ndërlidhen me procesin e deritanishëm negociator në Bruksel.

Kështu ka paralajmëruar presidenti Thaçi javën që shkoi, i cili tha se të hënën do t’ua dorëzojë informacionet e përgjithshme për periudhën e deritanishme të bisedimeve.

Megjithatë, ai u ka bërë të qartë bashkëkryesuesve se deri më tani nuk ekziston asnjë dokument i shkruar zyrtar apo draft-marrëveshje e përgatitur nga BE-ja.

“Unë në vazhdimësi i kam informuar të dy bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator për të gjitha temat që janë diskutuar deri më tani në Bruksel, në kuadër të fazës së fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Gjithashtu, ua kam bërë të qartë se deri më tani nuk ekziston asnjë dokument i shkruar zyrtar apo draft-marrëveshje e përgatitur nga BE-ja. Kjo është e natyrshme, sepse ne jemi në fazën fillestare të negociatave për të arritur një marrëveshje përfundimtare gjithëpërfshirëse. Përkundër kësaj, sapo ta mbaroj pushimin, të hënën do të takojë Ekipin Negociator dhe do ua japë edhe në formë të shkruar informacionet e përgjithshme për periudhën e deritashme të bisedimeve. Në këtë proces historik, ne do të punojmë së bashku dhe në koordinim me njëri-tjetrin”, ka thënë presidenti Thaçi”, pati deklaruar Thaçi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...