Arifi thotë se qëndrimet e Haradinajt, Veselit e Limajt për taksën janë të njëjta - Bota Sot
Arifi thotë se qëndrimet e Haradinajt, Veselit e Limajt për taksën janë të njëjta

Aktuale

Arifi thotë se qëndrimet e Haradinajt, Veselit e Limajt për taksën janë të njëjta

Më: 22 janar 2019 Në ora: 20:32
Ambasadori amerikan, Philip Kosnett është takuar sot me kryeparlamentarin, Kadri Veseli dhe kryeministrin, Ramush Haradinaj

Shefi i kabinetit të kryeministrit Ramush Haradinaj, Avni Arifi, i cili ishte edhe prezent në takimin e thirrur nga ambasadori amerikan, Philip Kosnett, ka konfirmuar në Rubikon se qëndrimi i qeverisë së Kosovës nuk ndryshon dhe taksa mbetet.

Arifi tha se kryeministri Haradinaj, njëjtë si kryetari Veseli, mbesin me të njëjtin qëndrim që taksa nuk duhet të heqet deri në njohjen e Kosovës ndonëse ka përmendur edhe opsionin e pezullimit të kësaj mase.

Sipas tij, një gjë e tillë do të ishte e mundshme veç në rast se bisedimet me Serbinë do të fillonin në një format serioz dhe intensiv. Mirëpo, siç tha Arifi, përveç fotografive në Bruksel, nuk po zhvillohen bisedime serioze dhe marrëveshjet po mbeten të pa implementuara.

“Ekziston një modalitet që është përmendur më herët që nëse e bëjmë një format të shpejtë të bisedimeve atëherë mund të pezullojmë taksën, shembull nëse do kishte filluar një format intensiv i bisedimeve. Ky qëndrim është publik dhe është përmendur edhe nga kryeministri dhe kryetar i Kuvendit. Mirëpo nuk jemi të interesuar që vetëm të shkojmë në Bruksel dhe në ndërkohë kanë ngelur shumë marrëveshje pa implementu”, ka thënë Arifi.

Ai bëri të ditur se qëndrimet e Haradinaj,Veseli e Limaj karshi dialogut e taksës janë tërësisht të njëjta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...