Hoxhaj prezanton Projektligjin për Dialogun, thotë se Kuvendi do ta ketë rolin primar - Bota Sot
Hoxhaj prezanton Projektligjin për Dialogun, thotë se Kuvendi do ta ketë rolin primar

Aktuale

Hoxhaj prezanton Projektligjin për Dialogun, thotë se Kuvendi do ta ketë rolin primar

Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 19:20
Enver Hoxhaj

Zëvendëskryeministëri Enver Hoxhaj, ka prezantuar para deputetëve projektligjin për dialogun, në seancën e sotme. Hoxhaj tha se Kuvendi i Republikës së Kosovës bëhet pikënisja e dialogut dhe pikarritja e tij.

“Deri më tash ka qenë një kërkesë e të gjitha partive në kuvend që Kuvendi të jetë bartës i procesit të dialogut dhe të ketë Projektligj. Kuvendi bëhet pikënisja e dialogut dhe pikarritja e tij. Çdo kërkesë që kanë pasur të gjitha partitë, grupet parlamentare, çdo shqetësim është i përfshirë në këtë rrebesh”, deklaroi Hoxhaj.

Hoxhaj shpjegoi se si rregullohet përbërja e delegacionit shtetëror dhe marrja e vendimeve në procesin e dialogut. Hoxhaj tha se roli i Kuvendit të Kosovës në këtë process është i patjetërsueshëm.

“Kryefjala e këtij Projektligji sa i përket dialogut është Kushtetuta dhe mbrojtja e interesave strategjike të Kosovës. Së dyti ky projektligj i jep mandate delegacionit shtetëror të Kosovës, e mbikëqyr këtë delegacion dhe me këtë të rregullohet llogaridhënia politike para qytetarëve. Së treti ky Projektligj e rregullon përbërjen e barabartë të të gjitha subjekteve politike të atyre në pozicionin qeveritar dhe atyre në opozitë sikurse mundëson të ketë edhe një përfaqësues nga shoqëria civile. Së katërti e rregullon hierarkinë e procesit të dialogut dhe atë çka mund e të mos mund të rregullohet, funksionimin e dialogut shtetëror, strukturën dhe përgjegjësit e tij dhe funksionimin e institucioneve të Kosovës, duke përfshi Kuvendi, presidentin dhe Qeverinë”, ka deklaruar zëvendëskryeministri Hoxhaj.

Hoxhaj tha se delegacioni shtetëror tashmë e ka të gatshme platformën për dialogun me Serbinë, të cilën u zotua që do ta sjellin në parlament kurdo që deputetët e kërkojnë një gjë të tillë.

“Në bazë të rezolutës, kemi hartuar edhe platformën shtetërore për dialog. Jemi të gatshëm ta prezantojmë kurdo që kuvendi kërkon”, tha Hoxhaj, duke shtuar se në projektligjin për dialog janë dhënë parametrat e duhur që cështja e përfaqësimit të Kosovës të bëhet në mënyrë të mirëfilltë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...