Haradinaj: Me buxhetin më të madh në historinë e saj, Kosova hyn në etapë të re zhvillimore - Bota Sot
Haradinaj: Me buxhetin më të madh në historinë e saj, Kosova hyn në etapë të re zhvillimore

Aktuale

Haradinaj: Me buxhetin më të madh në historinë e saj, Kosova hyn në etapë të re zhvillimore

Më: 3 shkurt 2019 Në ora: 02:08
Ramush Haradinaj

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë votuar me shumicë votash projekt-buxhetin për vitin 2019. Votimi i buxhetit e ka gëzuar edhe kryeministrin Ramush Hardainaj.

Ai në një status në Facebook ka thënë se Kosova hyn në etapë të re zhvillimore.

Postimi i plotë i Hardinjat:

Me buxhetin më të madh në historinë e saj, Kosova hyn në etapë të re zhvillimore

E përshëndes miratimin në lexim të dytë të Projektligjit për Buxhetin 2019 të Republikës së Kosovës. Me 2 miliardë e 370 milionë euro, ky është buxheti më i madh dhe më zhvillimor i deritanishëm i Kosovës, që do t’i paraprijë rritjes ekonomike prej 4.7 përqind.

Arsimi me rreth 300 milionë euro dhe shëndetësia me 234 milionë, janë sektorët që përfitojnë më së shumti. Institucionet e sundimit të ligjit dhe mbrojtjes marrin mbështetje të shtuar financiare prej 6% krahasuar me buxhetin e vitit të kaluar. Më shumë siguri dhe më shumë mbrojtje, edhe për qytetarët por edhe për investimet.

Investimet kapitale rriten për 11%, apo 75 milionë në raport me vitin 2018, duke mundësuar realizimin e shumë projekteve ekzistuese dhe të reja, si nxitje e madhe për zhvillim ekonomik dhe për sektorin privat.

Janë akomoduar mjetet për rritjen e pensioneve bazike 20%, për ato kontributdhënëse 15%, si dhe pensionet mujore prej 230 euro për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës.

Urime Kosovë viti i kthesës ekonomike!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...