Haradinaj këmbëngul pavarësisht kërkesës së Veselit: Taksa nuk hiqet deri në njohje - Bota Sot
Haradinaj këmbëngul pavarësisht kërkesës së Veselit: Taksa nuk hiqet deri në njohje

Aktuale

Haradinaj këmbëngul pavarësisht kërkesës së Veselit: Taksa nuk hiqet deri në njohje

Më: 5 shkurt 2019 Në ora: 15:10
Ramush Haradinaj

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë sot se taksa për produktet serbe nuk do të hiqet deri në njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Sa i përket kërkesës së partnerit të koalicionit – PDK-së dhe kryetarit të saj, Kadri Veseli që kjo tarifë të pezullohet për një periudhë, Haradinaj mbetet i paepur, njofton Klan Kosova.

“Vendosja e taksës është vendim i Kosovës, argumentet i kemi treguar. Kushtëzimi i dialogut është i papranueshëm, Me kushtëzime, do ta bënim një listë prej kërkim faljes për të vrarët. Dialogu duhet të kthehet. Nuk humb veç Kosova nëse s’ndodh dialogu, humb rajoni dhe gjerë. Taksa mbetet këtu deri në njohje”, ka thënë Haradinaj.

“Në koalicion jam me PDK, Nisma, AKR dhe ju siguroj se neve na ka lidh kualiteti i zgjidhjes finale. Mund të kemi dallim në hapa por të gjithëve na preokupon shija e marrëveshjes me Serbinë. Kur vendoset një marrëveshje finale shijen e saj do ta kemi gjithë jetën. Kam vetëm një problem çfarë shije do të ketë marrëveshja finale Kosovë-Serbi. A do të mund të jetojmë me atë shije? Jam i pakompromis në këtë çështje kushdo qoftë”.

“Nuk dua të jetoj me një shije të keqe në vendin tim pjesën tjetër të jetës. Kush e prish këtë shije, le të shkojë ka të dojë, por unë e di rrugën time. Nuk i bashkohem askujt që e çon Kosovën ka ndarja dhe lëvizja e kufirit. Nuk do të ketë Republikë të Dodikut ose ‘minirusi’ në Kosovë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...