Hyseni: Rasti i 16-vjeçares nga Drenasi nuk është i pari, ai u bë medial - Bota Sot
Hyseni: Rasti i 16-vjeçares nga Drenasi nuk është i pari, ai u bë medial

Aktuale

Hyseni: Rasti i 16-vjeçares nga Drenasi nuk është i pari, ai u bë medial

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 10:08
Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione

(E plotësuar) - Pse janë shuar hetimet kur e mitura ka bërë kallëzim, a ka pasur neglizhencë në trajtimin e këtij rasti dhe çka është duke ndodhur aktualisht me këtë rast.

Këto kanë qenë disa nga pyetjet që deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë pasur për Këshillin Gjyqësor dhe atë Prokurorial për rastin e abuzimit seksual të të miturës nga Drenasi, por që nuk kanë marrë përgjigje konkrete, me arsyetimin se rasti është në procedurë dhe çdo publikim i informacioneve mund të ndikojë në rast.

Në komisionin për të drejta të njeriut sot kanë raportuar kryesuesi i Këshillit Gjyqësor Nehat Idrizi dhe kryesuesi i Këshillit Prokurorial Bahri Hyseni, lidhur me rastin e vajzës nga Drenasi që dyshohet se është keqtrajtuar seksualisht së pari nga profesori e pastaj edhe nga një zyrtar policor.

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor, Nehat Idrizi, ka thënë se ky rast asnjëherë më parë nuk është trajtuar në institucionet gjyqësore, andaj nuk mund të komentojnë rreth detajeve të rastit, pasi sipas tij rasti është në procedurë dhe çdo koment mund të ndikojë në këtë proces.

Idrizi: Rasti është në procedurë hetimore, s’kemi të drejtë të komentojmë

“Meqë rasti është në procedurë hetimore, ne si përfaqësues jemi organ administrativ nuk kemi të drejtë të komentojmë, ne eventualisht e kemi përgjegjësinë disiplinore nëse gjyqtari në rastin konkret bën ndonjë shkelje të kodit etik apo sjellje të pahijshme. Vetëm atëherë rasti mund të procedohet te ne. Përndryshe, sa i përket anës vendosjes meritore do të thotë gjyqtarët janë të pavarur dhe çdo ndërhyre nga ana jonë cenon parimin e pavarësisë së punës së gjyqtarëve”, tha ai.

Të njëjtën përgjigje ka dhënë edhe kryesuesi i Këshillit Prokurorial, Bahri Hyseni, i cili ka thënë se rastet penale janë raste, të cilat duhet të trajtohen në salla të Gjykatave e me dyer të mbyllura.

Ai tha se rasti i vajzës nga Drenasi nuk është i pari, por se ky rast është bërë medial.

Hyseni: Çdo fjalë që do ta nxjerrim këtu do të ndikojë në procesin e hetimeve

“Meqë rasti është në procedurë penale, do të vazhdojmë me të gjitha procedurat, por pa dhënë në detaje se pse është në procedurë penale dhe çdo fjalë që do ta nxjerrim këtu do të ndikojë në procesin e hetimeve. Duke e ditur faktin që edhe ne si Këshill Prokurorial si organ administrativ nuk kemi drejtpërdrejt qasje në lëndën e prokurorit dhe gjyqtarit të procedurës paraprake, por marrim informata vetëm në rastet kur ato bëhen subjekt i trajtimit qoftë nga ndonjë gjyqtarë apo prokuror. Secili që ka ra ndesh me ligjin, dispozitat ligjore, ka neglizhuar detyrën e vet pas rezultateve përfundimtare të hetimit do të merr dënim të merituar nëse veç ka ra ndesh me ligjin, Kushtetutën. Jo vetëm për këtë rast, por për çdo rast, i cili është në kundërshtim me Kodin e Procedurës Penale apo veprimet e rastit kanë sjellë ndonjë vepër penale siç e kemi rastin në Drenas”, tha ai.

Hyseni ka deklaruar se prokurori i shtetit është i pavarur në punën e tij dhe secili prokuror në lëndën që e ka para vetes ka pavarësi të plotë.

Derisa ka folur për atë se a ka qenë prezentë ndonjë familjarë apo përfaqësues ligjorë me të miturën kur është dhënë deklarata, Hyseni thotë se beson që dikush ka qenë.

Hyseni: Unë besoj që e ka pasur, por nuk duhet të lëshohemi tash

“Në rastin konkret prokurori i rastit siç e keni marr informacionin, sepse edhe ne nuk kemi më tepër informacione përderisa ju thash nuk bëhet subjekt i diskutimit në Këshill apo në organet disiplinore që i kemi. E ka marrë rastin, e ka trajtuar rastin dhe ka vendos t’i pushojë hetimet. Te të miturit nuk ka mundësi me u marr as deklaratë, as kurrgjë me u bë pa qenë prezentë përfaqësuesi ligjor, avokati, varësisht njëri prej tyre. Por, në rastin konkret unë besoj që e ka pasur, por nuk duhet të lëshohemi tash, sepse me kohë do t’iu njoftojmë edhe masat, edhe veprimet pas përfundimit të hetimit, sepse lënda është në hetim. Për të shikuar se a ka vepruar prokurori konform legjislacionit në fuqi duhet të zhvillohet procedurë disiplinore, administrative, e performancës e kështu me radhë për të ardhur deri te konstatimi”, tha ai.

Kreu i Këshillit Prokurorial thotë se rastet e ngacmimit seksual, dhunimit trajtohen gjithmonë me urgjencë dhe nuk ka mundësi që rastet të pushojnë në sirtarë.

Sa i përket asaj se a ka pasur neglizhencë në trajtimin e këtij rasti, Hyseni thotë se do të vazhdojnë ta trajtojnë këtë rast dhe se për çdo veprim do të njoftojnë mediat.

Ndërkaq, sa i përket legjislacionit në fuqi, ai tha se legjislacioni është i mirë dhe është  i qëndrueshme. Dënimet sipas tij janë të nivelit të standardeve evropiane, kurse politika ndëshkimore sipas tij është e drejtë e gjykatave.

Kryetarja e këtij komisioni, Duda Balje, ka ngritur shqetësimin se lëndët nëpër gjykata po zvarriten me vite, dhe ka kërkuar që të gjendet një zgjidhje që të trajtohen më me prioritet rastet e dhunës.

Balje: Kemi ankesa që rastet janë me vite nëpër gjykata

“Ne si komision kemi shumë ankesa se sistemi gjyqësor shumë vonë, tash raste janë nga 5, 6, 7 vite në procedurë dhe kjo është shumë keq. Kemi marrë një rast është e njëjtë, dhuna seksuale vajzën 9-vjeçare ka marr dënimin veç 1 vit, kur ka dalë prej burgut menjëherë ka përsëritur rastin. Kemi shumë informata dhe prapë topi ka qenë te ju, në sistemin gjyqësor. Nuk jemi sot këtu për t’u përzier në punën as gjyqtarë as punën tuaj, ne ju kemi thirrur të shohim pse një rast duhet të kalojë 1, 2, 3 vjet, a mundemi më shpejt”, tha ajo.

Ndërkaq, deputetja e LDK-së Lirije Kajtazi, është shprehur se në seancën e javës së kaluar kur është trajtuar po e njëjta temë, ka pasur deputetë që janë tallur dhe nuk e kanë marrë seriozisht rastin.

Kajtazi: Kolegët tanë janë tallë me neve

“Atë ditë edhe përkundër rastit të rëndë që është trajtuar ky problem në seancë ka pasur kolegë tanë të pandërgjegjshëm që janë tall me neve, kolegë a po mendoni që juve ju ka sjellë lejleku në këtë botë dhe fyerje të ulëta. Do të thotë, ne e dimë që ka kësi lloj nivelesh dhe për atë që jemi në këto nivele kjo shoqëri po dergjet dhe ka hy në udhë pa krye. Prandaj, atë shqetësim që e ju, unë e kam përcjellë në shumë raste, ne edhe ju kemi vizituar kur e kemi monitoruar ligjin për mbrojtje nga dhuna në familje, e kemi pa që është brengë edhe e juaja mos funksionimi i ligjit në shumë raste dhe mos efikasiteti i gjyqësisë dhe  prokurorisë. I kam përcjell edhe paraqitjet tuaja kur ju, shpesh e përmendi një fjali që niveli i demokracisë në Kosovë është shumë sfidues për punën tonë dhe e dimë që ju sfidoheni në lloj-lloj mënyra. Kemi pasur edhe institucione tjera të pavarura përballë, i kemi py etur a keni trysni politike, është shumë interesante përgjigja, thotë s’kemi trysni, vullnetshëm i shërbejmë politikës. Ky është absurdi i shoqërisë, po të ecte më mirë puna nuk do të kishit ardhur fare në komision”, u shpreh ajo.

Ndryshe, për rastin e vajzës së mitur nga Drenasi aktualisht profesori Sh.Xh. dhe zyrtari policor V.V. që dyshohen se kanë keqtrajtuar seksualisht janë në paraburgim për një muaj, ndërsa mjeku që ka kryer abortin është në arrest shtëpiak

Gjyqtarët dhe prokurorët flasin për rastin në Drenas (Drejtpërdrejt)

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione po mban diskutim me përfaqësuesit e Këshillit Gjyqësor dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës lidhur me rastin e fundit në Drenas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...