Donald Trump çmend Serbinë në letrën dërguar Vuçiqit: Ia përmend njohjen e Kosovës - Bota Sot
Donald Trump çmend Serbinë në letrën dërguar Vuçiqit: Ia përmend njohjen e Kosovës

Aktuale

Donald Trump çmend Serbinë në letrën dërguar Vuçiqit: Ia përmend njohjen e Kosovës

Nga: F. B. Më: 15 shkurt 2019 Në ora: 11:33
Donald Trump dhe Aleksandar Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq me rastin e Ditës së Shtetësisë së Republikës ka marrë urime nga shumë lider edhe burrështetas nga e gjithë bota, ka njoftuar zyra e informacionit për media, shkruan “Telegraf”, transmeton “Bota sot”.

Në urimin nga presidenti amerikan Donald Tramp ndër tjera shkruan:

- I nderuar zotëri president,

Në emrin e popullit amerikan, kam kënaqësinë që të ju dërgoj urimet e sinqerta me rastin e Ditës së Shtetësisë së Serbisë.

Këtë vit në festimin e 100 vjetorit të valimit të flamurit serb në Shtëpinë e Bardhë, duhet të nisemi nga ajo që të sigurojmë që shekulli i ardhshëm i partneritetit tonë të jetë i përkushtuar për paqe, prosperitet dhe liri.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të palëkundura në mbështetje e përkushtimit tuaj në thellimin e bashkëpunimit regjional, posaçërisht në angazhimin tuaj në raport me Kosovën.

Përderisa ju mbetet palëve të arrijnë marrëveshje që mund të dy palët ta mbajnë, mendojmë se njohja e ndërsjellë duhet të jetë elementi qendror i normalizimit të raporteve.

Një marrëveshje historike me njohje  në tërësinë e saj, do ndërtonte rrugën e qëllimit të integrimeve euro atlantike dhe rritjen ekonomike të Serbisë thuhet ne urimin e Trampit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...