Qeveria e Kosovës miraton Strategjinë për Ndryshime Klimatike - Bota Sot
Qeveria e Kosovës miraton Strategjinë për Ndryshime Klimatike

Aktuale

Qeveria e Kosovës miraton Strategjinë për Ndryshime Klimatike

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 15:21
Qeveria e Kosovës

Kjo strategji sipas ministrit është një hap fillestar për menaxhimin e politikave të cilat janë për zvogëlimin e emetimit të gazrave serrë dhe për përshtatje ndaj ndryshimeve klimatike.

Njoftimi i plotë i ministrit Matoshi:

Me propozimin tim, sot Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar Strategjinë për Ndryshime Klimatike e cila është hap fillestar në procesin e menaxhimit të politikave për zvogëlimin e emisioneve të gazrave serrë dhe përshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike.

Kjo strategji përcakton politikat shtetërore për ndryshime klimatike për dhjetë vitet e ardhshme dhe përfshinë edhe Planin e Veprimit.

Kjo Strategji ka përcaktuar pesë objektiva strategjike:

1. Zhvillimi i kapaciteteve të Kosovës për përmbushjen e obligimeve në kuadër të Konventës UNFCCC dhe BE-së;

2. Zvogëlimi i emetimeve të GS;

3. Zhvillimi i mekanizmave të ri dhe përmirësimi i atyre aktualë në zvogëlimin e rrezikut nga fatkeqësitë, në sektorët me rëndësi ekonomike që janë të cenueshëm ndaj ndryshimeve klimatike;

4. Ngritja e kapaciteteve për përshtatje të sistemeve natyrore;

5. Ngritja e kapaciteteve të partnerëve, akterëve dhe hisedarëve qendrorë dhe lokalë për integrimin e çështjeve të ndryshimeve klimatik dhe përshtatjes në proceset e zhvillimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...