Thaçi: Nuk më interesojnë votat, interesi nacional është mbi to - Bota Sot
Thaçi: Nuk më interesojnë votat, interesi nacional është mbi to

Aktuale

Thaçi: Nuk më interesojnë votat, interesi nacional është mbi to

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 14:48
Presidenti Hashim Thaçi

Presidenti Hashim Thaçi, ka thënë sot se nuk është i interesuar për vota deri sa është shprehur i bindur se Kosova do të dalë fituese.

Ai këto komente i bëri në "Women in Energy Scholarship Program", ku tha se Kosova është me fat që ka një përkrahje unike nga SHBA-ja dhe nga të gjitha institucionet e saj, pa asnjë dallim.

Sipas tij, mbështetja amerikane do të arrijë qëllimin nëse Kosova është në paqe me vetveten dhe fqinjët e vet, pasi asnjë investitor nuk vjen në rajon nëse flitet për luftë.

I pari i vendit shtoi, se asnjë vend i ri, i punës nuk krijohet nëse mungon përkushtimi për një treg të lirë të bashkëpunimit rajonal, dhe ai i luftimit të korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Mes tjerash, ai theksoi se SHBA është e fokusuar për të ndihmuar Kosovën në arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë.

Thaçi: Interesi nacional është më i rëndësishëm se votat

“Ëndrra e Kosovës shtet i suksesshëm e prosperues, që ndajmë së bashku me aleatët amerikan, arrihet vetëm nëse dalim nga gjendja e status-qou. E di që nuk fitohen shumë vota kur flitet për dialog, por mua nuk më nevojiten votat. Interesi nacional është mbi vota. E kam obligim të them të vërtetën ashtu siç ma thotë mua mendja dhe shpirti, ashtu siç na thonë edhe miqtë për të mirën e Kosovës, ashtu siç e di që është edhe opinioni i qytetarëve të Kosovës. Andaj uroj që këto investime të MCC-s në të mirë të qytetarëve të Kosovës, të rriten, të shumëfishohen duke punuar në realizimin e objektivave të përbashkëta që kemi me ShBA-në. Jam i bindur që Kosova do të dalë fituese dhe gratë kosovare që do të fitojnë këto bursa do të kthehen në Kosovë me një perspektivë shumë më të mirë”, tha ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...