Bahtiri i reagon MAPL, e quan të turpshme deklaratën e saj - Bota Sot
Bahtiri i reagon MAPL, e quan të turpshme deklaratën e saj

Aktuale

Bahtiri i reagon MAPL, e quan të turpshme deklaratën e saj

Nga: A.M. Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 18:29
Agim Bahtiri

Kryetari i Komunës së Mitrovices, Agim Bahtiri ka reaguar ndaj Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal e cila nuk i ka thënë përkrahje ndaj idesë për bashkimin e Mitrovicës.

Ai përmes një postimi në Facebook,  vetëm Kuvendi i Kosovës si organi më i lartë legjislativ ka kompetencë për trajtimin e tij në mënyrë Kushtetuese, e assesi nuk duhet të ndërhyj MAPL-ja me rekomandime e opinione të qëllimkëqija, të panevojshme dhe pa kurrfarë efekti ligjor.

Postimi i plotë:

Është e turpshme loja e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal dhe veçanësisht Sekretares së kësaj ministrie me vullnetin e 16 584 qytetarëve të Mitrovicës, të cilët në mënyrë ligjore e kanë shfrytëzuar të drejtën e tyre Kushtetuese duke kërkuar bashkimin e Mitrovicës në një komunë të vetme.

Unë peticionin e kam dërguar zyrtarisht në Kuvendin e Kosovës dhe vetëm ky institucion si organi më i lartë legjislativ ka kompetencë për trajtimin e tij në mënyrë Kushtetuese, e assesi nuk duhet të ndërhyj MAPL-ja me rekomandime e opinione të qëllimkëqija, të panevojshme dhe pa kurrfarë efekti ligjor.

Kërkoj nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, z. Kadri Veseli, si pranues i peticionit, që ta procedoj tutje për t'u votuar nga deputetët në njërën prej seancave të ardhshme pa vonesë.

Pas situatës së krijuar me opinionet dhe rekomandimet e MAPL-së të cilat po i bën Sekretarja, unë nesër në ora 10:00 peticionin me mbi 16 584 nënshkrime të qytetarëve për bashkimin e Mitrovicës në një komunë të vetme, do t'ia dorëzoj zyrtarisht edhe presidentit të Kosovës, z. Hashim Thaçi, me të cilin kam takim zyrtar.

Sidoqoftë, qytetarët e Mitrovicës nuk duhet të brengosen, sepse pavarësisht sfidave dhe pengesave që dikush qëllimisht po i sponzorizon, qyteti i Mitrovicës do të bashkohet së shpejti në një komunë të vetme, ashtu siç ka qenë dhe siç funksionon më së miri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...