Kuvendi me rezolutë për dekretimin e anëtarëve të KQZ-së, pa asnjë vonesë - Bota Sot
Kuvendi me rezolutë për dekretimin e anëtarëve të KQZ-së, pa asnjë vonesë

Aktuale

Kuvendi me rezolutë për dekretimin e anëtarëve të KQZ-së, pa asnjë vonesë

Më: 13 mars 2019 Në ora: 10:43
Deputeti i Vetëvendosjes Sami Kurteshi

(E plotësuar) - Partia Vetëvendosje ka propozuar rezolutë që dekretimi i anëtarëve të Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve në Kosovë të bëhet sa më shpejt.

Sami Kurteshi nga kjo parti, që është e propozues i seancës së jashtëzakonshme për këtë çështje, ka thënë se presidenti i vendit, Hashim Thaçi e ka bllokuar këtë institucion.    

Sipas tij, presidenti po vepron kundërligjshëm dhe kështu po dëmtohet vullneti i qytetarëve e edhe procesi demokratik.

KQZ vazhdon të mbetët e bllokuar dhe jo funksionale. Janë bërë mbi 90 ditë që kur subjektet parlamentare kanë dorëzuar për herë të dytë nominimet (emrat për anëtarë të KQZ-së) dhe presidenti nuk i ka konfirmuar.

Kurteshi: Këtë muaj përfundon mandati i kryeshefit të KQZ-së

“Me këtë veprim kundërligjor, përveç shkeljes së Kushtetutës dhe ligjit, është dëmtuar drejtpërdrejt edhe vullneti i qytetarëve dhe procesi demokratik. Me këto veprime janë pamundësuar shumë projekte të KQZ-së, kanë dështuar iniciativa të mbështetura nga organizata të ndryshme, si dhe janë bllokuar shumë detyrime të tjera ligjore të KQZ-së, nga ky bllokim I KQZ-së nga presidenti. Sipas informatave, në fund të këtij muaji pushon edhe mandati i kryeshefit të KQZ-së, me këtë rast përveç bllokimit politik, KQZ bllokohet edhe në aspektin funksional, administrativ e teknik”, ka thënë Kurteshi.

Në seancën me rreth 40 deputetët të pranishëm, Kurteshi ka kërkuar që në fund të seancës, të votohet një rezolutë e cila ka vetëm një pikë, kërkon dekretimin e anëtarëve të KQZ-së pa asnjë vonesë.

Kurteshi: Rezolutë për dekretimin e anëtarëve të KQZ-së, pa asnjë vonesë

“Kuvendi i Kosovës kërkon që dekretimi i anëtarëve të KQZ-së të bëhet pa asnjë vonesë, sipas Kushtetutës, Ligjit për zgjedhje dhe aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të datës 26 gusht 2014. Ju ftoj që në fund të kësaj seance të votoni këtë rezolutë, që do të mundësonte funksionalizmin e KQZ-së”, ka thënë Kurteshi.

***

Deputeti i Vetëvendosjes Sami Kurteshi ka propozuar një rezolutë në lidhje me funksionalizimin e KQZ-së.

“Kuvendi I Kosovës kërkon që dekretimi anëtarëve të KQZ-së të bëhet pa asnjë vonesë, sipas Kushtetutës, ligjit për zgjedhje, dhe aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të datës 26 gusht 2014. Ju ftoj që në fund të kësaj seance të votoni këtë rezolutë, që do të mundësonte funksionalizmin e KQZ-së”. ka thënë Kurteshi.

Propozuesi Sami Kurteshi tha se që rreth 1 vit KQZ ka mbetur e bllokuar nga presidenti i vendit. Ai  ka akuzuar presidentin Hashim Thaçi se po vepron kundërligjshëm, dhe kështu po dëmtohet vullneti i qytetarëve dhe procesi demokratik.

“Ne 44 deputetë, më 28 shkurt 2019 kemi bërë kërkesë për seancë të jashtëzakonshme në lidhje me bllokimin e KQZ-së nga presidenti. Kushtetuta, neni 139 e definon KQZ-në si organ të përhershëm që verifikon të gjitha veprimet që kanë të bëjnë me zgjedhjet e referendumet. Mandati duhet të fillojë jo më vonë se 60 ditë pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve për kuvend. Përbërja e KQZ-së duhej të ndryshonte më së largu deri në shtator 2017. Nga data 27 mars 2018, KQZ është bllokuar. Si institucion i pavarur dhe i përhershëm nuk funksionon. KQZ vazhdon të mbetët i bllokuar dhe jo funksional. Janë bërë mbi 90 ditë që kur subjektet parlamentare kanë dorëzuar për herë të dytë nominimet(emrat për anëtarë të KQZ-së dhe presidenti nuk i ka konfirmuar. Me këtë veprim kundërligjor, është dëmtuar edhe vullneti I qytetarëve dhe procesi demokratik. Me këto veprime janë pamundësuar shumë projekte të KQZ-së, kan ë dështuar iniciativa të mbështetura nga organizata të ndryshme, nga ky bllokim i KQZ-së nga presidenti. Në fund të këtij muaji pushon edhe mandati i kryeshefit të KQZ-së, ka thënë Kurteshi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...