Ahmeti – Haradinajt: Nuk mund t’i tregojmë BE-së kë ta vë në krye të politikës së jashtme - Bota Sot
Ahmeti – Haradinajt: Nuk mund t’i tregojmë BE-së kë ta vë në krye të politikës së jashtme

Aktuale

Ahmeti – Haradinajt: Nuk mund t’i tregojmë BE-së kë ta vë në krye të politikës së jashtme

Më: 13 mars 2019 Në ora: 11:53
Shpend Ahmeti

Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Dialogun, Shpend Ahmeti ka thënë se takimi me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore ka qenë i rëndësishëm.

Sipas tij, Britania e Madhe kërkon që në fund të procesit të dialogut, Serbia ta njohë Kosovën.

Ahmeti pas këtij takimi me zyrtarin e lartë britanik se Londra kërkon heqjen e taksës pasi edhe nga ta po shihet si pengesë për vazhdimin e dialogut.

Shpend Ahmeti në një mënyrë e ka thumbuar kryeministrin Ramush Haradinaj i cili edhe sot e ka kritikuar Përfaqësuesen e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.

Sipas kryetarit të PSD-së, Kosova nuk mund t’i tregojë BE-së se kënd mund ta ketë në krye të politikës së jashtme

Ndërkaq ai ka thënë se Haradinaj do ta takojë sërish Mogherinin e cila sipas Ahmetit do të jetë në detyrë të paktën deri më 1 nëntor.

Pas takimit, ka folur edhe Fatmir Limaj dhe ai ka konfirmuar se çdo zyrtar përfshirë Moor po kërkon heqjen e taksës pasi opo shihet si pengesë e madhe për rifilillin e dialogut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...