E thotë edhe Bekë Berisha: Nuk prishemi me Amerikën - Bota Sot
E thotë edhe Bekë Berisha: Nuk prishemi me Amerikën

Aktuale

E thotë edhe Bekë Berisha: Nuk prishemi me Amerikën

Më: 15 mars 2019 Në ora: 09:15
Ramush Haradinaj dhe Bekë Berisha

Prishja e raporteve të Kosovës me Amerikën u bë temë kryesore e javëve të fundit, mirëpo një deputet i partisë që po akuzohet se me mosveprim po cënon këto raporte, po e thotë krejt të kundërtën.

Sipas Bekë Berishës së AAK-së, Amerika është në zemrën e çdo shqiptari dhe shtoi se “nuk prishemi”.

Të gjitha raportimet për rrezikun e prishjeve të raporteve, përfshirë këtu edhe lajmet për mundësinë e tërheqjes nga Bondsteel, Berisha i quajti propagandë.

“Është bërë propagandë e madhe që kampi Bondsteel po tërhiqet nga Kosova dhe po prishemi me Amerikën. Nuk prishemi me Amerikën – Amerika është në zemër të çdo shqiptari derisa Serbia na ka plasë zemrën – ne duhet ta mbrojmë vendin tonë dhe Kushtetutën”, ka thënë ai.

Sidoqoftë, për raportet e Kosovës me Amerikën foli edhe shefi i Berishës. Kryeministri Ramush Haradinaj mbrëmë tha se është i gatshëm ta largojë taksën, që është kërkesë ekskluzive e Amerikës, nëse mundësohet një takim me presidentin Donald Trump.

Ndryshe, vendosja e taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës bllokoi dialogun, duke sjellur edhe pakënaqësinë e Amerikës, të cilët me ngulm po kërkojnë që ajo të largohet dhe dialogu të vazhdojë në drejtim të arritjes së një marrëveshje përfundimtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...