Haziri: SHIK-u bashkëpjesëmarrës edhe në demonstratat e Vetëvendosjes - Bota Sot
Haziri: SHIK-u bashkëpjesëmarrës edhe në demonstratat e Vetëvendosjes

Aktuale

Haziri: SHIK-u bashkëpjesëmarrës edhe në demonstratat e Vetëvendosjes

Më: 16 mars 2019 Në ora: 08:38
Lutfi Haziri

Kryetari i Gjilanit dhe nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se SHIK-u ka ndihmuar Lëvizjen Vetëvendosje në demonstratën masive kundër procesit të Vjenës.

Haziri, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se SHIK-u në vijën e parë ka punuar të bindë zotin Thaçi që të bëhet pjesë e Ekipit të Unitetit, ndërsa në anën tjetër ka punuar në mënyrë aktive në rezistencën e organizuar në rrugë.

“SHIK-u është bashkëpërgjegjës edhe për trazirat e vitit 2004, por edhe demonstratën e Vetëvendosjes, ku mbetën të vrarë dy shqiptarë”.

“… Në Kosovë asgjë nuk ka ndodhur rastësisht. Në Kosovë gjithçka ka ndodhur e organizuar dhe planifikuar”, tha ai.

Nënkryetari i LDK-së ka thënë se SHIK-u ka punuar aktivisht deri në ditën kur ka marrë “rolin e vet”.

“SHIK-u ka punuar në dy binarë, por nuk kanë qenë organizatorë të protestave”, tha Haziri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...