Avokati Koci: Martirët Kelmendi sakrifikuan për kombin dhe shtetin - Bota Sot
Avokati Koci: Martirët Kelmendi sakrifikuan për kombin dhe shtetin

Aktuale

Avokati Koci: Martirët Kelmendi sakrifikuan për kombin dhe shtetin

Më: 25 mars 2019 Në ora: 10:24
Bajram, Kastriot dhe Kushtrim Kelmendi

Sot bëhen 15 vite nga vdekja e avokatit Bajram Kelmendi dhe dy djemve të tij Kastriotit dhe Kushtrimit. Ata ishin marrë nga shtëpia e tyre dhe ishin vrarë nga forcat serbe rrugës për Fushë-Kosovë.

Në 19-vjetorin e rënies së tre anëtarëve të familjes Kelmendi, avokati Arianit Koci i ka kujtuar ata, duke thënë se martirizimi i tyre ka qenë uvertura e lirisë sonë

Koci ka shkruar në profilin e tij në Facebook se martirët Kelmendi pa asnjë dilemë kishin sakrifikuar për kombin dhe shtetin, në çdo kohë.

“Axha Bajram, Kaqë dhe Kushtrim: na mungoni shumë.  Me ju tash është bashkuar edhe tezja Nekibe – nana që stoikisht e përballoi humbjen e juaj. Nana që ka pasur forcë të na ngushēlloj neve, për humbjen e juaj – më të afërmit të saj! Nana që vazhdoi shtetndërtimin – rrugës së patriotit Bajram Kelmendi”, ka shkruar Koci.

Ai ka shtuar se fakti që liria është fituar edhe mesakrificën e Bajram, Kushtrim e Kastriot Kelmendit, e lehtëson dhimbjen për ta.

Ky është statusi i plotë i Kocit në Facebook:

Martirët e familjes Kelmendi!

Martirizimi i Bajram, Kastriot dhe Kushtrim Kelmendit ka qenë uvertyra e lirisë sonē.

Vdekja e tyre na ka tronditur thellë.

Sidoqoftë, jam i bindur që martirët Kelmendi, pa asnjë dilemë e kishin sakrifikuar vetën për kombin dhe shtetin - në çdo kohë.

Axha Bajram, Kaqë dhe Kushtrim: na mungoni shumë. 
Me ju tash është bashkuar edhe tezja Nekibe - nana që stoikisht e përballoi humbjen e juaj. Nana që ka pasur forcë të na ngushēlloj neve, për humbjen e juaj - më të afërmit të saj!

Nana që vazhdoi shtetndërtimin - rrugës së patriotit Bajram Kelmendi.

Sidoqoftë, fakti që liria e jonë ēshtë fituar edhe me sakrificēm tuaj, na lehtëson dhimbjen për juve.

Krenar me ju!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...